Tea Morić Šitum slikarica je i magistra likovne kulture čiji rad spaja ekspresivne slikarske tehnike i suvremeni umjetnički izraz. Pristupajući slikarstvu kao svojevrsnom eksperimentu, ali ujedno i igri, produbila je svoj umjetnički izraz kroz ukupno devet samostalnih izložbi, ali i sudjelovanjem na preko 20 žiriranih grupnih izložbi, što u Hrvatskoj, što u inozemstvu.
Nama u Gradskoj knjižnici Solin pripala je čast ugostiti još jednu u nizu samostalnih izložbi ove mlade slikarice koja je upravo ove jeseni i zime u našoj Knjižnici ostavila neizbrisiv trag. Naime, Tea je prvo početkom listopada udružila snage s još jednom splitskom umjetnicom, Karin Grenc, i zajedno s desetak vrijednih i kreativnih žena prionula izradi božićnih jaslica u tehnici fuzije plastičnih vrećica. Jaslice su završene, postavljene u Teatrin i svečano otkrivene, a otkrivene su u ambijentu Teine izložbe „Metodičnost intuicije“ koja je otvorena nekoliko dana ranije i koja će se moći razgledati do polovine siječnja 2025.g.
Okupljene je na otvaranju izložbe u ime Knjižnice pozdravio ravnatelj Ivan Peroš zahvalivši pritom Tei na ukazanom povjerenju i prilici da ljepota njenih slika obogati zidove Teatrina, te je zahvalio i na velikom entuzijazmu i energiji koje je uložila u izradu božićnih jaslica.
O izložbi je govorila dr.sc. Dora Derado Giljanović, povjesničarka umjetnosti i kustosica izložbe, koja Tein rad prati kroz proteklih nekoliko godina.
„Prateći stvaralaštvo Tee Morić Šitum kroz posljednjih nekoliko godina, svjedočimo kontinuiranom procesu umjetničke destilacije. Od ranijih radova s prepoznatljivim maritimnim motivima, preko postepene stilizacije i redukcije forme, do današnjeg potpunog uranjanja u apstrakciju, umjetnica nas vodi kroz proces koji nadilazi puko likovno istraživanje. U najnovijim radovima, Tea se okreće intuitivnom procesu stvaranja koji proizlazi iz duboko promišljenog pristupa boji i formi.
Teine nove slike su materijalizacija čistog doživljaja u kojem se različiti trenutci stvaralačkog procesa stapaju u organsku cjelinu.
Promatrajući njene najnovije radove, uočavamo kako se lazurni nanosi boje pretapaju jedan u drugi stvarajući dubinske prostorne odnose, dok promišljeni, naglašeni koloristički akcenti stvaraju napetost na površini platna. Umjetnica gradi slike u slojevima, dopuštajući svakom prethodnom sloju da progovori kroz onaj koji ga prekriva. Time se stvara svojevrsna slikarska arheologija gdje je svaki sloj istovremeno autonoman i neodvojiv od cjeline“ – kazala je Derado Giljanović zaključivši kako je ova izložba nagovještaj novih mogućnosti istraživanja unutar apstraktnog izraza, ali i intuitivnog, ekspresivnog pristupa umjetničkom izražavanju.
Sama umjetnica na kraju se zahvalila Knjižnici što je ugostila njenu izložbu, ali i svima koji je prate i podržavaju njen rad jer pozitivne reakcije okoline dodatan su joj poticaj da nastavi svoj umjetnički istraživački put kojim je krenula.