U Teatrinu Gradske knjižnice Solin otvorena je izložba fotografija Blasa Antonia Knoopa Davalosa, paragvajskog odvjetnika hrvatskog podrijetla koji se već 30 godina bavi i arheologijom, odnosno istraživanjem drevnih urezanih znakova na stijenama u prašumi u Paragvaju.
Ovi natpisi, koje su izradile pretkolumbovske civilizacije, uključuju ljudske figure, životinje i simbole koji bi mogli predstavljati karte, rituale ili drevne poruke. Pronađeni i fotografskim objektivom ovjekovječeni urezi nam pokazuju znanje ovih kultura o astronomiji, migracijama i civilizacijama. Neki urezani znakovi podsjećaju na ljudske ili izumrle životinjske tragove, dok bi drugi mogli predstavljati rani oblik pisma.
Izložba u Teatrinu organizirana je u suradnji s Hrvatskom maticom iseljenika čiji je predstavnik, Ante Ćaleta i otvorio izložbu, okupljene je u ime domaćina, Gradske knjižnice Solin, pozdravio ravnatelj Ivan Peroš, dok je u ime Splitsko-dalmatinske županije prisutne pozdravila Renata Tešija.
Prigodom svog obraćanja autor Blas Knoop kazao je kako ovim fotografijama počinje putovanje, jer ne radi se ovdje samo o gledanju ureza na stijenama nego i o slušanju odjeka drevnih koraka, ruku koje su putem simbola dotaknule svijet.
”Područje koje danas zovemo Paragvaj, u srcu Južne Amerike, bilo je svjedokom umjetnosti i paleolitičkog pisma koji ne traže ljepotu, već postojanost. Na tom području divljine, jezik je ostao ovjekovječen u riječima Kamena” – kazao je Knoop Davalos prigodom otvaranja izložbe, uvevši nas u samo dio tajni skrivenih u paragvajskoj prašumi.
Knoopove fotografije i njihove poruke mogu se razgledati do četvrtka, 24. travnja, dođite, razgledajte fotografije i uživajte u njihovoj ljepoti i porukama koje sadrže.


