Održano predavanje ”Odnosi između Vatikana i Washingtona tijekom 1980-ih godina”

Papa Ivan Pavao II i američki predsjednik Ronald Reagan susreli su se četiri puta: dvaput u Rimu (1982., 1987.), u Fairbanksu (1984.) i Miamiju (1987.). Na godišnjicu i uoči godišnjice dvaju od četiri susreta, 6. lipnja, u Teatrinu Gradske knjižnice Solin, izv. prof. dr. sc. Ivan Matijević, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu, održao je predavanje pod nazivom ”Odnosi između Vatikana i Washingtona tijekom 1980-ih godina”.

Iako je Reagan bio protestant, tijekom svoja dva predsjednička mandata okružio se mahom katolicima koji su nesumnjivo doprinijeli boljim diplomatskim odnosima Vatikana i Washingtona pa je tako tek za vrijeme Reagana Vatikan uspostavio svoje veleposlanstvo u Americi. Papu i predsjednika povezao je zajednički cilj, oslobađanje Istočne Europe iz ralja komunizma, a posebno ih je vezala i činjenica da su obojica iste godine, u razmaku od nekoliko mjeseci, doživjeli i za dlaku preživjeli atentat.

Matijević je tijekom svog predavanja naglasio kako se za ovu temu zainteresirao slučajno i kako mu je okupirala dosta slobodnog vremena, a ono što je uspio otkriti i zaključiti iz dostupnih dokumenata i knjiga je uistinu fascinantno. Proučavajući odnose ovih dviju država i njihovih vođa u vrijeme kada je ”hladni rat” bio na vrhuncu, otkrio je kako su Papa Ivan Pavao II i američki predsjednik Ronald Reagan imali veliki utjecaj na njegov završetak i pad komunizma. Njihov prvi susret obilježio je zajednički zaključak da ”ateistički komunizam živi u laži i da će na kraju propasti” što se i obistinilo krajem tog desetljeća, a koliko su njih dvojica svojim politikama doprinijeli tome može se iščitati iz deklasificiranih dokumenta i svjedočanstva sudionika ovih događaja. Papa i Predsjednik su često bili na ”vrućoj” liniji i često su se savjetovali, koristili su svaku priliku da bi govorili o slobodi upozoravajući na njezinu besplatnost i opasnu podložnost pogrešnom tumačenju.

Dio dokumenata o susretima i odnosima Pape i Predsjednika bit će deklasificirani tek 2062. i vjerojatno će dodatno pojasniti koliki utjecaj su njih dvojica imali na svjetska događanja 80-ih godina prošlog stoljeća.

Scroll to Top