U sklopu projekta JA TO MOGU kojeg sufinancira MROSP Udruga Moje dijete Solin organizirala je predavanje „Autizam iz perspektive dječjeg psihijatra“ kojeg je u Teatrinu GK Solin održala Anđela Kovačević, dr. med. spec dječje i adolescentne psihijatrije.
Doktorica Kovačević je na svom predavanju naglasila kako je potreba da se roditelji i stručnjaci što više educiraju o ovoj i sličnim teškoćama i da se dijagnostika što profesionalnije provede radi daljnje rehabilitacije, a u dijagnostiku bi trebali biti uključeni: 1. pedijatar; 2. Dječji i adolescentni psihijatar; 3. Neuropedijatar- neurološki pregled, EEG, MR mozga; 4. Edukator rehabilitator; 5. Logoped; 6. Psiholog; 7. Terapeut senzorne integracije
Autizam je razvojna teškoća koja se javlja u vrlo ranoj dobi. Karakterizira je kašnjenje u razvoju komunikacijskih vještina, socijalnih vještina i adaptivnih oblika ponašanja.
Djeca s autizmom imaju mnogo različitih simptoma. Težina simptoma varira. Međutim, različiti simptomi uvijek uključuju dvije stvari:
• problemi u komunikaciji i interakciji s ljudima
• neobično, ponavljajuće ponašanje, interesi ili aktivnosti
Mnogi ljudi s autizmom imaju intelektualne teškoće i poremećaje učenja. Simptomi su uglavnom doživotni. Osobe s autizmom i nižom inteligencijom će vjerojatno trebati više podrške u svojoj odrasloj dobi.
Dijagnoza koja se na vrijeme i ispravno postavi te rana terapeutska intervencija može značajno doprinijeti kvaliteti života djeteta i njegove obitelji.
Foto: Jakov Teklić