Kad statusi na WhatsAppu postanu knjiga

Počelo je kao pisanje kratkih motivacijskih lekcija na WhatsApp statusima, a na kraju je preraslo u knjigu od 365 lekcija, po jednu za svaki dan u godini. Matej Čuljak autor je spomenutih statusa, odnosno, knjige ”Umijeće sreće”, koju je predstavio u Teatrinu Gradske knjižnice Solin.

Matej Čuljak je stručni suradnik u vrtiću – psiholog mentor, psihoterapeut u polju logoterapije te dječje psihodrame, voditelj programa ”Rastimo zajedno” i otac šestoro djece. Stoga ne čudi što se u knjizi nalazi puno živih primjera iz njegovog života te puno terapeutskih priča interpretiranih na njegov način, kroz životno i profesionalno iskustvo. Lekcije pokrivaju razne teme – od roditeljstva, osobnog napretka, braka i obitelji, posla, života općenito, naše povijesti, odnosa među ljudima i slično.

Autor je u sadržaj svoje knjige uveo kroz predavanje o sreći, objašnjavajući kako smo za svoju sreću većim dijelom sami odgovorni, za što postoje i znanstveni dokazi. Znanost tako kaže da je sreća 50% stvar genetike, 10% okoline, a 40% nas samih, stoga o osobnoj sreći treba razmišljati kao o vlastitom izboru pri čemu trebamo težiti da nam život bude ugodan, angažiran i smislen, jer su to znanstveno dokazani putevi prema sreći. Isto tako, autor je istaknuo da su tri stupa sreće altruizam, zahvalnost i opraštanje.

Autor je na kraju predavanja naveo kako se ovi elementi protežu kroz cijelu knjigu te je napomenuo da je poanta knjige čitati jednu lekciju dnevno, odnosno da je se ne čita kao sve druge knjige, nego da nakon te jedne lekcije koja se pročita dok pijete npr. kavu prije posla, uzmete sebi dovoljno vremena (taj dan) da o njoj promislite te si odgovorite na postavljeno pitanje na kraju. Također je naglasio da je knjiga u domeni psihologije, svojevrsni uvod u self help literaturu, ali u njegovom slučaju s dozom duhovnosti te da je može čitati široka publika, a lekcije nisu međusobno ovisne.

Scroll to Top