Uoči Dana državnosti, u petak 28. svibnja, u Teatrinu Gradske knjižnice Solin, Mate Božić, mag. educ. hist. et phil. održao je predavanje ''Nastanak hrvatskih zemaljskih grbova'' u okviru kojega je okupljenoj publici razjasnio genezu, simboliku te prošlost uporabe i danas aktualnih hrvatskih zemaljskih grbova: od znamenja s leopardovim glavama, do štita sa šahiranim poljima, kao i kune između dviju rijeka te dubrovačkog, istarskog i tzv. ''najstarijeg grba Hrvatske'' s polumjesecom i zvijezdom. Izlaganje se temeljilo na nedavno objavljenoj monografiji ''Hrvatski grbovi – geneza, simbolika, povijest'' i plod je višegodišnjih istraživanja navedene tematike koju je povjesničar Mate Božić (jedan od koautora monografije) po prvi put izložio pred solinskom publikom.

U priloženom videu zapisu poslušajte predavanje i raspravu nakon njega na temu nastanka hrvatskih grbova i njihovog korištenja ...