Prije nešto više od dva stoljeća Jacob i Wilhelm Grimm objavili su prvo izdanje svoje zbirke bajki. Od prvog izdanja 1812. godine Dječje i kućne bajke doživjele su još šest izdanja, sve do sedmog i konačnog iz 1857. godine, kada je zbirka već bila neizmjerno popularna. Neke od bajki iz zbirke postale su odonda dijelom zapadne kulture kao malokoji drugi tekst: svi znaju za Pepeljugu, Snjeguljicu, Ivicu i Maricu. Takvu slavu doživjela je još samo Tisuću i jedna noć; to su dvije najvažnije i najutjecajnije zbirke narodnih priča koje su ikad ugledale svjetlo dana.

Izučavatelji književosti i folklora, kulturne i političke povijesti, teoretičari frojdovskog, jungovskog, kršćanskog, marksističkog, strukturalističkog, poststrukturalističkog, feminističkog, postmodernističkog i bilo kojeg drugog uvjerenja pronašli su neiscrpno bogatstvo za svoje istraživanja u tih 210 priča. A sad nam Philip Pullman pruža novu priliku da uživamo u besmrtnim pričama braće Grimm.

Pullman je odabrao pedeset i tri priče koje su njemu posebno drage ili važne. Izbor obuhvaća najproslavljenije bajke, ali i manje poznate dragulje kao što su Tri zmijska lista, Kuma Smrt i Djevojka bez šaka. Svaku je bajku popratio bilješkom, koja uz njegov osobni komentar sadrži i podatke o izvorima i drugim verzijama iste priče.

Pullmanova je verzija katkad duhovita a katkada potresna, ali uvijek pitka: "Jedino što sam htio ovom knjigom bilo je ispričati najbolje i najzanimljivije među njima i pritom ukloniti sve što bi im moglo zapriječiti nesmetan tijek. Nisam ih htio postaviti u suvremeno okruženje niti pružiti osobno tumačenje ili skladati poetične varijante na izvornik; htio sam samo stvoriti verziju bistriju od vode."

Kralja Zvonimira 117 d
21210 Solin